Mehanicka filtracija

Mehanička filtracija podrazumeva fizičko zadržavanje mehaničkih nečistoća iz vode, a odvija se na površini specijalnog filter-ketridža. Takvom filtracijom se mogu zadržati samo one čestice, koje su veće od pora na filter-ketridžu. U zavisnosti od tipa mehaničkih nečistoća u vodi (mulj, pesak, lišće itd.) određuje se porozitet (finoća) i veličina filter-ketridža. Ovi filteri su vrhunsko rešenje za primenu u domaćinstvu jer ovakvim filtriranjem vode vrši se zaštita ventila, slavina, bojlera i instalacija. Filteri koje Vam nudi Ekotok su laki za održavanje jer, nakon zasićenja, uložak filtera možete jednostavno zameniti i sami. Filter ketridzi mogu biti različitih dimenzija i poroziteta u zavisnosti od količine i kvaliteta napojne vode.

Reverzna osmoza

Reverzna osmoza takođe poznata i kao obrnuta osmoza, reverzibilna osmoza ili osmoza vode je skoro savršen proces filtriranja vode, on omogućava odstranjivanje najsitnijih čestica iz vode. Reverzna osmoza se koristi za prečišćavanje vode i odstranjivanje neorganskih minerala, soli i ostalih nečistoća u cilju poboljšanja izgleda, ukusa, mirisa i ostalih svojstava vode. Tako se dobija vrhunski kvalitetvode za piće koji zadovoljava sve standarde. Nakon poznatih načina prečišćavanje vode industrijskom filtracijom (gradski vodovod i fabrike), prokuvavanjem i hlorisanjem, došlo se do tehnički skoro savršenog načina filtriranja vode, koji gotovo od svake zagađene vode može načiniti zdravu vodu. Osmotske membrane koje se koriste u ovom postupku imaju toliko sitne otvore da kroz njih mogu proći gotovo samo molekuli čiste vode, a sve nečistoće ostaju na membrani i izbacuju se preko odvoda kao tehnička otpadna voda. Ovakvim načinom filtriranja vode dobija se voda za piće visokog kvaliteta koja se može koristiti i u medicinske odnosno laboratorijske svrhe (voda za bebe). U ovom procesu se koristi polupropusna membrane koja propušta tečnost koja se prečišćava, istovremeno odbacujući ostale sastojke.

Filteri Reverzne osmoze se dele:

  • Kućni uređaji sa filterom reverzna osmoza za prečišćavanje vode – najzastupljeniji filteri za vodu namenjeni kućnim uređajima. Najčešće se montiraju ispod sudopere, kapaciteta do 10 litara na sat, postoje i elektronski uređaji sa vrućom i hladnom vodom
  • Poluindustrijski uređaji sa filterom Reverzna Osmoza za prečišćavanje vode – obuhvatju široku paletu prozvoda kapaciteta od 50 do 250 litara na sat, sa ULP ili LP membranama koje u zavisnosti od konfiguracije mogu izgledati dosta različito.
  •  Industrijska Reverzna Osmoza – podrazumeva seriju uređaja kapaciteta od 200 litara na sat pa na dalje…
  • Desalinizacija vode – reverzna osmoza sa mehaničkim predtretmanom koja radi na izuzetno visokim pritiscima, sa posebnim membranama koje su u stanju da iz morske vode izbace so i ostale primese.

Ultrafiltracija

Ultrafiltracija (UF) je vrsta membranske filtracije u kojoj se tečnost usmerava kroz polupropustivu membranu pomoću hidrostatičkog pritiska. Suspendovane materije i rastvorena jedinjenja velikih molekulskih masa zadržavaju se u membrani, dok molekuli vode i jedinjenja malih molekulskih masa prolaze kroz membranu. Ultrafiltracija se ne razlikuje bitno od mikrofiltracije, nanofiltracije ili membranske degazacije, osim u veličini pora polupropustive membrane, odnosno veličini molekula koji biva zadržan.

Ultrafiltracijska membrana uklanja iz tečnosti čestice veće od 0.001 ‑0.1 μm. UF membrane su izrađene od polimernih materijala, kao što su polisulfonati ili poliamidi, koji su ekstrudirani u ravne listove i spiralno namotani ili u šuplje cevčice koje se nalaze u tubi.

UF se najčešće koristi za kompletno uklanjanje polena, algi, virusa, bakterija i organskih materija. Ultrafiltracija čuva ravnotežni odnos mineralnih jedinjenja u vodi, dok se istovremeno smanjuje količina otpadnih voda, kao i potreba za upotrebom hemikalija.

Najčešće oblasti primene ultrafiltracije su:

  • Priprema vode za piće
  • Industrija (mlečna, proizvodnja sira)
  • Prehrambena industrija (proteini)
  • Metalna industrija (ulje, separacija vodenih emulzija, tretman boja)
  • Tekstilna industrija
  • Recirkulacija otpadne vode

Nanofiltracija

Nanofiltracija (NF) je proces membranske filtracije finoće između ultrafiltracije i reverzne osmoze. Nominalna veličina pora polupropustive membrane je od oko 1 nanometra. Nanofiltracija je tehnologija koja je u usponu proteklih nekoliko godina. Danas se nanofiltracija najčesće primenjuje u procesima tretmana pitke vode kao sto je omekšavanje, uklanjanje boje, te uklanjanjanju mikro onečišćenja. Tokom industrijskog procesa nanofiltracija se koristi za uklanjanje specifičnih komponenata kao sto je uklanjanje boja.

Prolaskom vode kroz membrane događa se separacija. Takva tehnika se učestalo koristi za uklanjanje organskih supstanci, kao sto su mikropolutanti i multivalentni joni.

Ostale oblasti primene nanofiltracije su:

  • Uklanjanje pesticida iz podzemnih voda
  • Uklanjanje teških metala iz otpadnih voda
  • Recirkulacija otpadnih voda u perionicama
  • Omekšavanje vode
  • Uklanjanje nitrata